16.10.2023

ОГОЛОШЕНО КОНКУРС (н. с.)

Інформація про конкурси на заміщення посад в Інституті
06.11.2023

ОГОЛОШЕНО КОНКУРС (пров. інж.)

Інформація про конкурси на заміщення посад в Інституті

ВІТРОЕНЕРГЕТИЧНА УСТАНОВКА З ВЕРТИКАЛЬНОЮ ВІССЮ ОБЕРТАННЯ
РОТОРА Й МЕХАНІЗМОМ КЕРУВАННЯ ЛОПАТЯМИ

 A Vertical Axis Wind Rotor (IHM NASU)

Вітроенергетичні установки з вертикальною віссю обертання ротора мають ряд переваг у порівнянні з традиційними установками з горизонтальною віссю обертання. У той же час, істотними недоліками такої конструктивної схеми з жорстко фіксованими лопатями є висока швидкість вітрового потоку, при якій відбувається самозапуск ротора й нижчий коефіцієнт використання енергії потоку. Відомо, що керування розташуванням лопатей вітроротора на траєкторії їхнього руху може радикально зменшити значущість цих недоліків.

У нашому інституті наприкінці 1990-их рр. запропоновано й запатентовано простий у конструктивному виконанні механізм керування лопатями вертикального вітроротора. Починаючи з 2002 р, проводилися систематичні експериментальні дослідження декількох моделей такого пристрою в гідролотку ІГМ НАНУ.

У 2006-2007 рр. спільно з ТОВ «Завод Продмаш» (м.Мелітополь Запорізької обл.) розроблений, виготовлений і випробуваний в аеродинамічній трубі Національного авіаційного університету макет вітроротора з вертикальною віссю обертання на проектну потужність 1кВт. Його лопаті мали на нижньому торці дві осі. Передня була встановлена на горизонтальній траверсі вітроротора, а задня контактувала з керуючим кільцем, центр якого міг переміщуватися вздовж лінії дії вітрового потоку відносно центру обертання, створюючи тим самим деякий ексцентриситет.

Результати досліджень показали, що оптимізація роботи механізму управління лопатями дозволяє в кілька разів підвищити коефіцієнти використання енергії потоку й крутного моменту, а також знизити повне аеродинамічний опір ветроротор і пульсації гідроаеродинамічні навантаження на його валу.

Наразі у відділі інформаційних систем в гідроаеромеханіці та екології ведеться розробка більш досконалих зразків вітророторів з вертикальною віссю обертання.